نکات پارت نامبر محصولات آیفون – Apple

newadmin
1 فروردین, 1402
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
gooshino

هنگام خرید آیفون قطعاً با انواع پارت نامبر های ایفون در بازار مواجه می‌شوید، اما آیا این پارت نامبرها با هم تفاوتی دارند؟ کدام یک بهترست؟ تفاوت پارت نامبر های آیفون از جمله مواردیست که این روزها ذهن کاربرانی که تصمیم به خرید آیفون دارند و حتی افرادی که پیش‌تر گوشیشان را خریده‌اند را به خود مشغول کرده و به یکی از دغدغه‌های آنها تبدیل شده است؛ به همین جهت تصمیم گرفتیم در این مقاله به این موضوع بپردازیم و بگوییم که پارت نامبر آیفون چیست و تا چه اندازه باید به آن و تفاوت‌هایی که در پارت نامبرهای مختلف وجود دارد اهمیت بدهیم. با ما در گوشینو همراه باشید.

 

پارت نامبر آیفون چیست ؟

قطعاً شما هم می‌دانید که پاسخ به این سوال منفیست، با این حال ممکن است تصور کنید، تفاوت آیفون lla با پارت نامبرهای دیگر در اینست که گوشی‌هایی تولید شده در کارخانه‌ی مرجع اپل و کشور آمریکا با پارت نامبر LLA عرضه می‌شوند. در صورتی که این تصور کاملاً اشتباه است.

واقعیت اینست که اگر منظورمان از تولید، همان اسمبل کردن (مونتاژ کردن) قطعات گوشی باشد، همه‌ی محصولات اپل از جمله آیفون ها در دو کارخانه‌ی Foxconn و Pegatron تولید می‌شوند که اصالت هر دو شرکت به کشور تایوان باز می‌گرد. مدیریت این شرکت‌ها در تایوان است، اما هر دو در کشورهای دیگری از جمله چین شعبه‌ دارند. بیشتر محصولات اپل که در بازار ایران موجودست توسط کارخانه‌ی شعبه‌ی چین Foxconn اسمبل شده؛ به همین دلیل اگر جعبه‌ی آیفونتان نگاه کنید، می‌بینید که در پشت جعبه نوشته شده: “designed by apple in california – assembled in china” (که به معنای اینست که این دستگاه توسط اپل در کالیفرنیا طراحی شده، اما در چین اسمبل و بسته‌بندی شده است).

پارت نامبر (به انگلیسی Part number) برای مشتریان محصولات اپل در ایران به یک مساله بدل شده است و این موضوع تا حدی ادامه پیدا می‌کند که برخی پارت نامبرها با قیمت بالاتری به فروش می‌رسند. اما در واقعیت پارت نامبرهای مختلف محصولات اپل با هم چه تفاوت‌هایی دارند؟ آیا کیفیت محصولات با تغییر پارت نامبر، عوض می‌شود؟ چه پارت نامبری برای ایفون مناسب‌تر است؟ فرق آیفون cha با zaa در چیست؟ این‌ها سوالاتی است که در ادامه این مطلب قرار است به آن‌ها پاسخ دهیم. پس اگر می‌خواهید یکی از محصولات اپل را خریداری کنید حتما در ادامه همراه گوشینو باشید.

با این حساب عملاً همه‌ی آیفون‌ها ساخت چین هستند!

ناگفته نماند که صحبت ما در مورد مونتاژ و سرهم کردن قطعات بود و نه ساخت آنها؛ چرا که اگر بخواهیم جزئی‌تر به اجزای تشکیل دهنده‌ی هر آیفون نگاه کنیم می‌بینیم که اپل برای ساخت هر قطعه از یک شرکت کمک گرفته و عملاً هر جزء آیفون از یک کشور متفاوت است.

پارت نامبر چیست؟

پارت نامبر کد مخصوصی است که تمام محصولات الکترونیکی به آن تجهیز شده‌اند. پارت نامبر کدی منحصر به فردی است که مشخص‌کننده کشور عرضه یا بازار مقصد فروش دستگاه است. این کدها بر روی قطعات و جعبه کالا درج می‌شود که بیانگر آن است که محصول در چه سالی، توسط چه شرکتی و چگونه تولید شده است. همچنین این پارت نامبرها به تعمیرکاران گوشی‌‌های موبایل کمک می‌کنند تا بتوانند آپدیت‌های نرم‌افزاری انجام دهند یا قطعات و قسمت‌های معیوب را به کمک آن تعویض کنند.

در سیستم اپل، پارت نامبر در واقع مشخص کننده‌ کشور عرضه یا بازار مقصد دستگاه مورد نظر است. به عنوان مثال آیپد یا آیفونی که دارای پارت نامبر کشور امریکا است به این معنی‌ست که آن آیپد یا آیفون برای فروش در بازار کشور امریکا در نظر گرفته شده است؛ و این یعنی دفترچه راهنما و شارژر موجود در جعبه ی محصول، برای کشور مقصد تهیه شده است.

تشخیص پارت نامبر گوشی ایفون از طریق تنظیمات
نحوه تشخیص پارت نامبر آیفون از تنظیمات گوشی به صورت زیر است:

وارد برنامه‌ی settings شوید.
گزینه‌ی about را انتخاب کنید.
برای تشخیص پارت نامبر گوشی ایفون باید کدی که در قسمت model number (در بالای سریال نامبر ایفون) نوشته شده را در نظر بگیرید. این کد در برگیرنده‌ی پارت نامبر آیفون شماست.

تشخیص پارت نامبر ایفون از روی جعبه

برای دانستن پارت نامبر همیشه هم نیاز به راه اندازی گوشی ایفون ندارید و تشخیص پارت نامبر ایفون از روی جعبه گوشی نیز امکان‌پذیرست و می‌توان با در دست داشتن جعبه‌ی گوشی متوجه این موضوع شد که اپل این دستگاه را برای عرضه در چه کشوری مد نظر داشته است.

در واقع همان Model Number دقیقاً در پشت جعبه نیز نوشته شده و می‌توانید با تطبیق آن با کدهای نشاندهنده‌ی پارت نامبرهای مختلف متوجه شوید که این مدل برای چه بازار هدفی عرضه شده است.

 

تفاوت پارت نامبر های آیفون

در بالا مفهوم پارت نامبر را توضیح دادیم و اشاره کردیم که تفاوت پارت نامبر‌ها در سری شارژر و دفترچه راهنما خلاصه می‌شود و مثلا در مک بوک‌ها ممکن است دکمه‌های کیبورد به زبان مقصد طراحی شده باشند. پس تمام گفته‌هایی که مبنی در کیفیت بالاتر یک پارت نامبر مشخص وجود دارد کاملا ذهنی است و در واقعیت محصولات اپل برای همه مناطق از کیفیت ساخت کاملا مشابهی برخوردار هستند. دلیل این کیفیت یکسان این است که سازنده‌ای به بزرگی اپل نمی‌تواند بین مناطق مختلف جهان تفاوت بگذارد و باید همه محصولات از کیفیت یکسانی برخوردار باشند.

 

البته داستان برای پارت نامبرهای ایفون کمی متفاوت است و برخی پارت نامبر‌ها گزینه‌های بهتری برای خرید هستند، اما دلیل این موضوع چیست و چرا مثلا در ایران پارت نامبر سنگاپور بهتر از آمریکا است؟ این اتفاق دو دلیل کلی دارد. ایران جزو لیست تحریم‌های آمریکا است و به همین جهت محصولی با هدف بازار ایران ساخته نمی‌شود و در ایران ما باید از دیگر پارت نامبرها استفاده کنیم. از طرفی در بسیاری از نقاط جهان مفهومی به نام سیم‌کارت الکترونیکی یا eSIM وجود دارد و دیگر شرکت برای ورود سیم‌کارت جایگاه فیزیکی در نظر نمی‌گیرد.

اپل در بسیاری از پارت نامبر‌های ایفون آن‌ها را به یک سیم‌کارت فیزیکی و یک سیم‌کارت الکترونیکی مجهز می‌کند و از آنجایی که در ایران هنوز پشتیبانی از eSIM وجود ندارد و این محصولات از دو سیم‌کارت به تک سیم‌کارت تبدیل می‌شوند و مثلا ایفون پارت نامبر ژاپن یا همان JA در ایران تک سیم‌کارت است. برای مثال پارت نامبر خود آمریکا یا LLA در ایفون‌های سری 14 از دو سیم الکترونیکی استفاده می‌کند و این یعنی در ایران امکان استفاده از ایفون سری 14 با پارت نامبر آمریکا وجود نخواهد داشت.

برخی از کشورها مانند سنگاپور و چین مانند ایران از eSIM پشتیبانی نمی‌کنند و اپل گوشی‌های خود را برای این مناطق با دو سیم‌کارت فیزیکی روانه بازار می‌کند و همین باعث می‌شود تنها برخی از پارت نامبر‌ها در ایران دو‌سیم باشند. دلیل دیگر اهمیت پارت نامبر در ایفون‌ها به محدودیت‌های نرم افزاری برمی‌گردد و مثلا در پارت نامبر چین امکان استفاده از فیس تایم صوتی وجود ندارد. دلیل این اتفاق سفارش کشور چین به اپل برای تغییر برخی از قابلیت‌های نرم افزاری است. در ادامه به صورت جداگانه به معایت هر پارت نامبر می‌پردازیم.

پارت نامبر AE و AB – امارات

آیفون‌های پارت نامبر امارات هم تنها از یک سیم‌کارت فیزیکی پشتیبانی می‌کنند و همچنین برنامه‌ی فیس تایم به صورت پیش‌فرض روی آنها نصب نشده است.

پارت نامبر CH – چین

آیفون ch چیست و این پارت نامبر چه ویژگی‌هایی دارد؟ درواقع یکی دیگر از پارت‌نامبرهای محبوب بین ایرانیان ch است که برای عرضه در کشور چین ارائه می‌شود. آیفون‌های ch از دو سیم کارت فیزیکی پشتیبانی می‌کنند و تنها محدودیتشان در برنامه‌ی فیس تایم است. در واقع فیس تایم را می‌توانید به عنوان یکی از برنامه‌های پیش‌فرض روی این گوشی‌ها مشاهده کنید و با آن تماس‌های تصویری برقرار کنید، اما امکان برقراری تماس صوتی و یا تماس گروهی در فیس تایم وجود ندارد.

همانطور که اشاره کردیم چین و سنگاپور دو پارت نامبری هستند که زیاد در بازار موجود هستند و خیلی از افرادی که قصد خرید دارند مایلند فرق پارت نامبر ch و zaa را بدانند. یکی از تفاوت‌های این دو پارت نامبر ایفون در تعداد سیمکارت‌هاییست که از آن پشتیبانی می‌کنند. در واقع پارت نامبر سنگاپور (ZAA) تنها پارت نامبر دوسیمکارته است و هیچ محدودیتی هم در اجرای هیچ یک از نرم افزارها ندارد، اما پارت نامبر چین (CH) همانطور که اشاره شد محدودیت‌های نرم افزاری مثل اجرای فیس تایم دارد.

پارت نامبر lla در ایفون چیست؟

در بخش‌های قبلی این مقاله به این سوال که پارت نامبر lla در ایفون چیست پاسخ دادیم با این حال جای دارد دوباره ذکر کنیم که پارت نامبر ll/a در واقع نشان‌دهنده‌ی اینست که گوشی آیفون به سفارش آمریکا ساخته می‌شود؛ البته اجازه ندهید کلمه‌ی سفارشی بودن سردرگمتان کند، چرا که عملاً این جمله به معنای اینست که این آیفون‌ها برای عرضه در کشور آمریکا ساخته شده‌اند و به معنای بهتر بودن آنها نیست.

تفاوت آیفون lla در چیست؟

همان طور که گفتیم آیفون‌های LL مخصوص بازار آمریکا ساخته می‌شوند و چند تفاوت جزئی با دیگر پارت‌نامبرها دارند. اولین وجه تمایز مهم این پارت نامبر در پشتیبانی از یک سیم‌کارت فیزیکی است.

تفاوت دیگری که آیفون LLA (در آیفون های سری ۱۲ و ۱۳) با دیگر پارت نامبرها دارد در برخورداری آنها از «آنتن فیزیکی mmWave فناوری ۵G» در لبه‌ی سمت راست و زیر کلید پاور آنست.

معایب پارت نامبر انگلیس و اروپا

در ایران ایفون‌های پارت نامبر انگلیس (BA/A) و اروپا (ZD/A) هم دیده می‌شود. البته پارت نامبر ZD/A مخصوص کل اروپا نیست و به طور دقیق‌تر به کشورهایی مانند آلمان، اتریش، نروژ و چند کشور دیگر تعلق دارد. این دو پارت نامبر به صورت تک سیم‌کارت هستند و به دلیل برخورداری از یک سیم الکترونیکی امکان استفاده از دو سیم فیزیکی نخواهد بود. هیچ محدودیت نرم افزاری در این دو پارت نامبر دیده نمی‌شود و فقط باید با تک سیم بودن این گوشی‌ها کنار بیایید.

البته توجه کنید که عدم وجود این آنتن به این معنا نیست که گوشی شما از اینترنت ۵G پشتیبانی نمی‌کند!

در واقع اگر بخواهیم موضوع را بیشتر توضیح دهیم باید گفت که فناوری ۵G در ۳ نوع با پهنای باندهای مختلف ارائه می‌شود که در حال حاضر تنها کشوری که از هر سه نوع این فناوری پشتیبانی می‌کند، آمریکاست. به همین منظور اپل برای دسترسی بهتر کاربرانی که در آمریکا زندگی می‌کنند، به نسخه‌ای (از سری ۱۲ و ۱۳) که برای عرضه در کشور آمریکا تولید می‌شود، یک آنتن mmWave به آنها افزوه است.

توجه کنید که ما در حال حاضر در ایران به اینترنت ۵جی دسترسی نداریم و مشخص نیست این تکنولوژی چه زمانی در اختیار ما قرار می‌گیرد؛ بعلاوه دیگر آیفون‌ها نیز از نسل پنجم اینترنت پشتیبانی می‌کنند و زمانی که این تکنولوژی در ایران در دسترس قرار بگیرد، مطمئن باشید با پارت نامبر دیگر کشورها هم می‌توانید از آن بهره‌مند شوید و عملاً بهترین پارت نامبر آیفون ۱۳ نسخه‌‌ی LL نیست. در نتیجه نیازی نیست برای این آنتن هزینه‌ی بیشتری بپردازید.

 

تشخیص lla بودن آیفون

همانطور که گفتیم آیفون‌های سری ۱۲ و ۱۳ پارت نامبر آمریکا یک آنتن فیزیکی روی بدنه‌یشان دارند و برای تشخیص lla بودن آیفون در این سری‌ها کافیست به زیر کلید پاور نگاه کنید

نحوه تشخیص lla بودن آیفون از سری ۱۱ به قبل متفاوت است؛ چون دیگر خبری از اینترنت ۵جی و آنتن اضافی نیست.

در این صورت برای تشخیص آیفون lla باید به تنظیمات مراجعه کنید و یا جعبه گوشی را بررسی کنید و مشخص کنید که آیفونتان پارت نامبر کجاست و عملاً برای عرضه در چه کشوری در نظر گرفته شده است.

در نهایت جای دارد بار دیگر به این نکته اشاره کنیم که تفاوت پارت‌ نامبرهای آیفون مثلاً تفاوت lla و zaa در کیفیت آنها نیست و صرفاً مشخص کردن بازار هدف هر آیفونی که تولید می‌شود، برای کارایی بیشتر هر دستگاه در کشور مقصد است.

مدل نامبر آیفون

برای کامل‌تر شدن این مطلب لازم دیدیم در انتها در مورد مدل نامبر های ایفون نیز توضیحات مختصری را ارائه دهیم.

همان طور که گفتیم در برنامه‌ی تنظیمات و قسمت مقابل model number کد پارت نامبر دیده می‌شود؛ اما اگر یک بار روی این کد بزنیم، مدل نامبر آیفون نمایش داده می‌شود. این کد به شکل Axxxx است که xها در واقع عدد هستند؛ مثلاً مدل نامبر m ایفون نداریم، چراکه همگی این کدها با A شروع می‌شوند.

برای هر یک از مدل‌های آیفون (و البته دیگر محصولات اپل) تعداد محدودی مدل نامبر مختلف مشخص شده و عملاً از طریق model number می‌توان مدل گوشی را مشخص کرد. به عنوان مثال برای «آیفون ۱۱» سه مدل نامبر مختلف مشخص شده است:

  • A2111
  • A2223
  • A2221

و می‌دانیم که مثلاً ایفون ۱۱ پارت نامبر ja مدل نامبر A2221 دارد، اما همیشه به صورت دقیق نمی‌توان از روی پارت نامبر مدل نامبر را تعیین کرد؛ به همین خاطر بیش‌ از این به این موضوع نپرداختیم، اما در صورتی که مدل نامبر آیفون شما یکی از ۳ مورد بالا بود، به قطع می‌توان گفت که ایفون ۱۱ در دست دارید.

یا به عنوان مثالی دیگر می‌توان به مدل نامبرهای سری ۱۳ اشاره کرد؛ مدل پرو مکس با مدل‌نامبرهای A2484 ،A2641 ،A2644 ،A2645 و A2643 عرضه شده و مدل پرو تنها مدل‌نامبرهای A2483 ،A2636 ،A2639 ،A2638 و A2640 دارد، در نتیجه تفاوت آیفون a2644 و a2639 در اینست که یکی نسخه‌ی پرو و دیگری پرومکس است.

اگر تمایل دارید مدل نامبری که در گوشیتان ثبت شده را با مدل‌نامبرهای تعریف شده توسط اپل برای آن دهید، لیست مدل‌نامبرهای همه‌ی دستگاه‌های اپل را می‌توانید در سایت اختصاصی آن بیابید.

تفاوت مدل نامبر های ایفون بیشتر در فرآیند ساخت آنها و نحوه‌ی اتصال قطعات است و نیازی نیست بیش از این خود را درگیر آن کنید.

کدام پارت نامبر دو سیم است؟

به طور کلی آیفون‌های 2018 به بعد از دو سیم‌کارت پشتیبانی می‌کنند که معمولاً در همه پارت نامبرها یک سیم‌کارت فیزیکی و دیگری از نوع esim است. با این وجود کاربران ایرانی تنها امکان استفاده از یک سیم‌کارت را دارند چرا که esim توسط هیچ‌کدام از اپراتورهای تلفن همراه پشتیبانی نمی‌شود. این درحالی است که آیفون‌های پارت نامبرهای چین (CH)، سنگاپور (ZA/A) و برخی دیگر از کشورهای شرق آسیا دارای دو اسلات سیم‌کارت فیزیکی هستند و کاربران می‌توانند از هر دو سیم‌کارت در آن استفاده کنند.

پارت نامبر ZA : سنگاپور

اگر بپرسید zaa iphone چیست و zaa در ایفون یعنی چی یا حتی برای بازار ایران بهترین پارت نامبر آیفون چیست باید گفت که پاسخ پارت نامبر zaa است.

در واقع در پاسخ به این سوال که ایفون zaa برای کجاست باید گفت که پارت نامبر آیفون zaa برای کشور سنگاپور ارائه شده و اصولاً آیفون‌هایی که برای عرضه در این کشور تولید می‌شوند، محدودیت نرم‌افزاری خاصی ندارند و همچنین از دو سیم‌کارت فیزیکی نیز پشتیبانی می‌کنند.

تشخیص پارت نامبر آیفون

حال که با تفاوت zaa و cha آشنا شدیم از کجا بفهمیم پارت نامبر گوشی ما متعلق به کجاست؟ برای پیدا کردن پارت نامبر دستگاه خود در تنظمیات آن از مسیر Setting>General>About یک یا دو حرف آخر قبل از ممیز (بعد از عدد، قبل از ممیز) را در قسمت Model بخوانید (برای مشاهده شماره مدل، روی Model Number ضربه بزنید) و با لیست زیر مطابقت دهید. برای مثال در مدل MG4F2LL/A دو حرف پیش از ممیز عبارتند از LL که مطابق لیست زیر برابر  پارت نامبر کشور امریکا است. اگر قبل از خرید گوشی می‌خواهید پارت نامبر را چک کنید باید به نوشته موجود به روی جعبه دستگاه توجه داشته باشید.

 

 

پارت نامبر گوشی های آیفون:

LL: USA

BA: United kingdom

ZD: Europe

AA: United Arab Emirates

AH: Bahrain and Kuwait

LZ: Chile, Paraguay, Uruguay

MG: Hungary

NF: Belgium, France, Luxembourg

PL: Poland

PO: Portugal

PP: Philippines

RO: Romania

RS: Russia

T: Italy

TA: Taiwan

TH: Thailand

TU: Turkey

X: Australia, New Zealand

Y: Spain

ZA: Singapore

ZP: Hong Kong, Macau

AE: United Arab Emirates

B: Ireland, UK, also used for some replacement phones

C: Canada

CZ: Czech Republic

DN: Austria, Germany, Netherlands

E: Mexico

EE: Estonia

FB: France, Luxembourg

FD: Austria, Liechtenstein, Switzerland

GR: Greece

HN: India

IP: Italy

J: Japan

KN: Norway

KS: Finland, Sweden

LA: Colombia, Ecuador, El Salvador, Guatemala, Honduras, Peru

LE: Argentina

شما می‌توانید برای مشاهده انواع گوشی آیفون به سایت گوشینو مراجعه کنید و از قیمت روز گوشی موبایل نیز مطلع شوید.

سوالات متداول

پارت نامبر آیفون چیست و آیا زمان خرید آیفون باید به پارت نامبر آن توجه کرد؟

✔️پارت نامبر آیفون در واقع یک کد تشکیل شده از حروف لاتین است که نشان‌دهنده‌ی کشوریست که گوشی برای عرضه در آن تولید و سفارشی‌سازی شده است. بهترست قبل از خرید گوشی تفاوت پارت نامبرهای آیفون ها را بدانید و آن را مد نظر قرار دهید.

تفاوت پارت نامبر های آیفون در چیست و تفاوت آيفون lla با دیگر پارت نامبر های ایفون در کدام قسمت است؟

✔️ تفاوت پارت نامبر های آیفون بیشتر در نرم افزارست، ولی تفاوت‌های جزئی هم در سخت ‌افزار آنها به چشم می‌خورد که در این مقاله همه‌ی این اختلافات و تفاوت آيفون lla با دیگر پارت نامبرها را به طور کامل بررسی کردیم.

کدام پارت نامبر گوشی های آیفون برای استفاده در کشور ایران مناسب ترست؟

✔️در صورتی که تصمیم به خرید آیفونی دارید که از دو سیم‌کارت پشتیبانی کند و می‌خواهید آن را در کشور ایران فعال کنید، باید آیفونی بخرید که پارت نامبر آن ch و یا za باشد. برای اطلاعات بیشتر به مقاله مراجعه کنید.

پارت نامبر آیفون را از کجا بفهمیم و آیا تشخیص پارت نامبر ایفون از روی جعبه امکان پذیرست؟

✔️برای تشخیص پارت نامبر آیفون چند راه وجود دارد، می‌توانید به برنامه‌ی تنظیمات مراجعه کنید و یا به پشت جعبه‌ی گوشیتان نگاه کنید. در این مقاله نحوه تشخیص پارت نامبر آیفون را به صورت کامل توضیح دادیم.

 

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.